Atilla Yeşilada ‘Çok kötü oyacaklar hepinizi’ diyerek uyardı. Asıl para kazandıracak formülü açıkladı

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in uyguladığı ekonomi programına dair konuştu ve enflasyon konusunda zorluklar yaşandığını söyledi.

Şimşek’in ekonomi programının kredi hacmini kontrol altına aldığını belirten Yeşilada, CDS (Kredi Risk Primi) oranlarının düştüğünü, dış borçlanmanın yeniden başladığını ve bu yıl Dünya Bankası gibi çok uluslu bankalardan 20 milyar dolar civarında proje kredisi alınacağını söyledi.

Söz konusu gelişmelerin önemli olduğunu vurgulayan Yeşilada, ayrıca dış ticaretin dengelendiğini ve cari açığın muhtemelen yüzde 33 oranında azalacağını belirtti.

Halk için önemli olanın ‘peynirin fiyatı’ gibi temel yaşam maliyetlerinin artışı olduğunu belirttikten sonra enflasyon ve hayat pahalılığına dikkat çekti.

Orta Vadeli Program’ın en zayıf noktasının ‘enflasyon’ olduğunu ileri süren Yeşilada, kredi kartı harcamalarındaki artışın da kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yeşilada’nın “Mesele Ekonomi” adlı Youtube kanalında ve kendi sosyal medya platformundaki açıklamalarından bazı detaylar şu şekilde:

“ÖZEL VERGİLER SÖZ KONUSU OLABİLİR”

Genel KDV’de artış beklemiyorum ama özel vergiler söz konusu olabilir. Lüks tüketim maddelerinde vergi artırılacak. İlk yapılacak şey gelir ve servet vergisi üzerinde çalışmak olacak.

“SAMİMİ SÖYLÜYORUM ÇOK KÖTÜ OYACAKLAR HEPİNİZİ”

Kredi kartları üzerine kesin bir ‘güzellik’ yapacaklar. Samimi söylüyorum ve kredi kartı borcuyla yaşayanları uyarıyorum: Çok kötü oyacaklar hepinizi. Çünkü başka çareleri yok.

Her anlamda kredi kartıyla tüketim çılgınlığını durdurmaları gerekiyor. Bu, toplumun ruh sağlığı açısından da şart.

“KREDİ KARTLARINA KISITLAMA GELEBİLİR”

Kredi kartında taksit ya kaldırılacak ya azaltılacak, Mallara göre taksit konusunda kısıtlama gelebilir.
Kredi kartı faizleri artabilir ama bir şekilde kredi kartı çılgınlığının durdurulması gerekiyor.

“TL MEVDUATA GEÇMEMEKLE BÜYÜK PARA KAYBEDİYORSUNUZ”

Mehmet Şimşek TL/döviz kuru konusunda haklıdır. Buradan herkese sesleniyorum, devalüasyon falan beklemeyin. Böyle bir şey olmayacak. Gelecek kışa kadar, seçimi kim kazanırsa kazansın, Mehmet Şimşek gitsin ya da kalsın, hiçbir şekilde Türk Lirası aylık yüzde 2,5’ten fazla değer kaybetmeyecek.
Seçimden sonraki devalüasyon iddialarına kanmayın. Bence şu anda TL mevduata geçmemekle büyük para kaybediyorsunuz.

TÜRKİYE’NİN ÖZEL DURUMU…

Doların yükselişe geçmesi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkileyecek ancak Türkiye’nin özel bir durumu bulunuyor.

“DONALD TRUMP SEÇİLDİĞİNDE İTHALATI KISITLAYACAĞINI AÇIKLADI”

Amerikan ekonomisi günden güne büyüyor. Dünyayı sarsacak bir teknolojik evrimin içindeyiz ve bu evrimin kaynağı Amerika Birleşik Devletleridir. Yapay zeka ve Nvidia rallisinden bunu anlıyoruz. Donald Trump seçildiğinde ithalatı kısıtlayacağını açıkladı.

Bu durum ABD’de enflasyon baskısını tetiklerken doların yükselişe geçmesi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkileyecek ancak Türkiye’nin özel bir durumu bulunuyor.

“CARİ AÇIĞIN DA 30-35 MİLYAR DOLARA İNDİRİLECEĞİNİ SÖYLÜYOR”

Meslektaşlarım hemen her gün ‘seçimden sonra devalüasyon olacağı‘ iddialarıyla yayın yaparken ben onlara hayret ediyorum.

Mehmet Şimşek seçimden sonra devalüasyon olmayacağını, cari açığın da 30-35 milyar dolara indirileceğini söylüyor ben bunları gerçekçi buluyorum.

Seçimden sonra faizler artacak ve Türk Lirası daha cazip hale gelecek. Bunu sadece ben söylemiyorum. GP Morgan, 500 baz puan faiz artırımı beklendiğini duyurdu.

Merkez Bankası politika faizinin 60’lara kadar gitmesi oldukça olası. Mevduat ve kredi faizleri de yükselecek ve bunlar Türk Lirası’na yönelimi artıracak. Zaten siz yazın devalüasyon yapamazsınız.

“YAZ AYLARINDA TELAFİ EDİLECEK”

Turizm gelirleri var. Türkiye’de turizm İspanya’dan daha pahalı hale gelmiş olsa da bu yıl 45-50 milyar dolar döviz getirir.

Merkez Bankası, rezervlerin erimesinden rahatsız değil çünkü yaz aylarında telafi edilecek.

TL’nin Merkez Bankası’nın izin verdiği orandan daha fazla değer kaybetmesi ekonomik programı bitirir. Dövizde çok rahatız, siz de rahat olun. Dünyada kral dolar, Türkiye’de ise Türk Lirası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x